PARTNERI :

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

Heureka.sk - Porovnanie produktov a cien z internetových obchodov

PARTNERI :

 

NajNakup.sk - Objavte najlepšie ceny na slovenskom internete.

 

Heureka.sk - Porovnanie produktov a cien z internetových obchodov

 

 

Navštívte Najkosacky.sk u ShopMania

 

 

Navštívte Najkosacky.sk u ShopMania

Rady k vertikulácií

slunce

Vertikutácia je po kosení najdôležitejším krokom v starostlivosti o trávnik. Jej vplyv na zdravotný stav trávnika je nenahraditeľný. Pod vertikutáciou rozumieme strojové prevzdušňovanie trávnika narezávaním trávnej plsti rotujúcimi nožmi, odsadenými od seba približne 1 cm.

Trávna plsť vzniká na spodnej časti trávnika ukladaním odumretých častí trávnika alebo kúskov pokosenej trávy, ktorú kosačka nevtiahla do zberného koša. Tieto kúsky sa ukladajú pri korienkoch rastlín a po čase z nich vzniká nepriepustná vrstva, ktorá bráni prenikaniu čerstvého vzduchu ku korienkom a zároveň zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Trávnik začína postupne rednúť, alebo vznikajú celé holé plochy bez trávy. Neprevzdušnený trávnik sa stáva na jeseň a v období zimy ideálnym domovom pre plesňové ochorenia, čoho výsledkom sú rovnako holé miesta v trávniku.

6190-vertikutator

Rady k vertikutácii
1.Prvú vertikutáciu robíme až na staršom, aspoň 3-ročnom trávniku. Nedostatočne zakorenený mladší trávnik by sme vertikutáciou mohli vytrhať.
2.Pred vertikutáciou je vhodné trávnik pokosiť.
3.Lepšie je prerezať trávnik viackrát (v rozmedzí niekoľkých týždňov) do hĺbky 3 mm než raz a do väčšej hĺbky.
4.Hĺbka rezu pri pestovanom trávniku je spravidla 3 mm, divo rastúci prerezávame do hĺbky 5 mm. Vždy nastavíme hĺbku rezu minimálne tak, aby sa nože pri zapnutom motore dotýkali zeme.
5.Divo rastúci trávnik prerezávame v pozdĺžnom i v priečnom smere, ale trávnik bude potrebovať dlhší čas na regeneráciu.
6.Pri druhom prerezávaní stroj nasmerujmeme v 20-stupňovom uhle vzhľadom na smer predchádzajúcej vertikulácie.
7.Uvoľnené časti trávnika treba z neho hneď odstrániť. Buď sa v priebehu vertikulácie zbierajú do koša, alebo ich treba pohrabať ručne.
8.Dôležité je, aby bola pôda pred vertikuláciou po dlhšie obdobie vystavená teplotám nad 8 °C a aby bola dobre vyschnutá.
9.Do rýh, ktoré za sebou vertikutátor zanechá, nasypte kremičitý piesok, aby pôda nebola udupaná. Spotreba piesku je asi 3 – 5 litrov na m2 trávnika.
10.Po vertikutácii trávnik zavlažíme, holé miesta dosejeme vhodným osivom a celú plochu pohnojíme. Dolomitické vápence stabilizujú kyslosť (pH) pôdy, čím dôjde k lepšiemu hospodáreniu s vlahou a hnojivami. Zlepší sa tak kvalita trávnika.
 


záručný a pozáručný servis priamo u nás: